DIEŤA
AUTISTA
V ŠKOLE

Typ vzdelávania

Aktualizačné vzdelávanie

Typ inštitúcie

Materská škola

Základná škola a GOŠ

Určené pre

Učiteľ MŠ

Učiteľ 1. stupňa ZŠ

Špeciálny pedagóg / Školský špeciálny pedagóg

Mgr. Jana Pečarková

V roku 2013 ukončila štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v odbore logopédia. Do roku 2016 pracovala v ambulancii klinickej logopédie v Mestskej poliklinike v Šuranoch. Absolvovala viaceré odborné kurzy na Slovensku i v zahraničí. Píše odborné články do časopisov a zborníkov, organizuje aktivity pre deti a mládež s narušenou komunikačnou schopnosťou. V rámci dobrovoľníctva pôsobí v občianskom združení Aktivko zameranom na osvetu logopédie ako online poradca a prednáša v materských školách a centrách o vývine detskej reči. Je zakladateľkou blogu nehovorinecakajte.webnode.sk, administrátorkou rodičovských skupín na sociálnych sieťach. V súčasnosti pôsobí ako logopéd v Centre špeciálnopedagogického poradenstva v Námestove. Poskytuje starostlivosť aj deťom v špeciálnej materskej škole a vedie kurzy pre rodičov detí s oneskoreným vývinom reči.

Program aktualizačného vzdelávania ponúka základný prehľad o problematike porúch autistického spektra (PAS) u detí v základnej a materskej škole.

Program sa zameriava na žiaka s poruchou autistického spektra v edukačnom procese, jeho možnosti, limity a časté prejavy v prostredí školského zariadenia. Poskytuje tiež konkrétne tipy nápomocné pri tvorbe IVVP, pri zmene prístupu či prostredia v triede.

Program pomôže pedagógovi pochopiť, akým spôsobom je vôbec možné autistické dieťa učiť, a identifikovať, v ktorých oblastiach dieťa zaostáva. Naučí sa hľadať najvhodnejšie z existujúcich vzdelávacích metód či techník, ktoré posilňujú žiaduce sociálne správanie dieťaťa s PAS a pomáhajú mu získavať potrebné znalosti spôsobmi, akými je schopné ich spracovať.

Súčasťou vzdelávania je tiež praktický rozhovor s Mgr. Gabrielou Ondrašákovou, ktorá roky učí v ŠZŠ, v triede pre žiakov s PAS. Pracuje aj v Centre poradenstva a prevencie. Poskytuje deťom s PAS odbornú diagnostiku i terapiu a pomáha učiteľom v bežných MŠ a ZŠ s procesom integrácie týchto detí. Vedie tiež podpornú skupinu a intervenčný kurz pre rodičov detí s PAS. Tejto tematike sa venuje už 18 rokov.

Obsah vzdelávania:
  1. Diagnóza PAS, definície a základné charakteristiky
  2. Výskyt PAS
  3. Príčiny PAS
  4. Prejavy PAS, prejavy vo výchovno-vzdelávacom procese
  5. Screening a diagnostika detí s PAS
  6. Možnosti a limity detí s PAS
  7. Možnosti intervencie detí s PAS
  8. Rodina dieťaťa s PAS
  9. Výchova a vzdelávanie dieťaťa s PAS
  10. IVVP
  11. Úprava prostredia MŠ, ZŠ
  12. Zmena prístupu a rola asistenta
  13. Podpora rovesníckej komunikácie
  14. Rozhovor s Mgr. Gabrielou Ondrašákovou
  15. Odporúčaná literatúra a zaujímavé odkazy
Rozsah vzdelávania:

90 minút