EFEKTÍVNA
KRÍZOVÁ
KOMUNIKÁCIA
S RODIČMI

Typ vzdelávania

Aktualizačné vzdelávanie

Typ inštitúcie

Základná škola a GOŠ

Určené pre

Učiteľ 1. stupňa ZŠ

Učiteľ 2. stupňa ZŠ

Pedagogický asistent / Vychovávateľ

PaedDr. Katarína Winterová

Autorka pôsobí ako sociálna pedagogička, rodičovská poradkyňa a koučka v súkromnej praxi. Vyštudovala Pedagogickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Dlhodobo sa venuje deťom, rodičovskému poradenstvu a koučingu, píše články o výchove. Je presvedčená, že neexistuje dobré alebo zlé dieťa, hoci sa to tak mnohým javí. Problém detí je mnohokrát zástupným problémom rodičov, učiteľov a vychovávateľov. Jej prácou je počúvať, sprevádzať rodičov na ceste ich rodičovstva a pomáhať im rozpletávať ťažkosti vo výchove. Taktiež ich nasmerovať na to krásne, čo v každej rodine bez ohľadu na veľkosť problémov a ťažkostí je.

Vzdelávací program naučí pedagóga, ako efektívne viesť krízovú komunikáciu, ktorá čaká každého, kto pracuje nielen s deťmi, ale aj s dospelými.

Komunikácia s rodičmi je neoddeliteľnou súčasťou práce pedagóga. Každý rozhovor však nebýva len pozitívny. Často sú prítomné negatívne emócie, hnev, smútok, stres, zmätenosť, hľadanie vinníka. Stáva sa čoraz náročnejšie viesť krízovú komunikáciu s rodičmi takým spôsobom, aby prítomné emócie neurčovali spôsob a cieľ rozhovoru.

Frekventant absolvovaním vzdelávania získa ucelené vedomosti a informácie o krízovej komunikácii s rodičmi. Dôležitou časťou vzdelávacieho programu sú praktické informácie, návody a odporúčania na vedenie krízovej komunikácie, ako aj vhľad do krízových situácií, ktoré sa vyskytujú v školskom prostredí.

Jednotlivé lekcie ponúkajú vstup na spoznanie efektívnej komunikácie, možnosti využitia nenásilnej komunikácie a ďalších dôležitých prvkov v krízovej komunikácii ako empatia, asertivita, spôsoby počúvania, koučovací prístup či správny spôsob načúvania a vytvárania reportu.

Absolvent bude vedieť identifikovať krízové a náročné životné situácie, ktoré sa môžu vyskytovať v školskom prostredí a následne systematicky využívať získané teoretické a praktické vedomosti pri krízovej komunikácii s rodičmi.

Obsah vzdelávania:
  1. Posol zlých správ
  2. Komunikácia
  3. Nenásilná komunikácia
  4. Umenie počúvať
  5. Empatia a asertivita
  6. Kríza a konflikt
  7. Ako reagujeme v emočne napätých situáciách
  8. Emócie
  9. Čo sa deje, keď...?
  10. Krízová komunikácia
  11. Pravidlá efektívnej komunikácie v konflikte
  12. Konzultácie s rodičmi
  13. Komunikácia s rodičmi problémových žiakov
  14. Typy problémových rodičov a komunikácia s nimi
  15. Ako zvládnuť nepríjemný rozhovor
  16. Vyhodnocovanie digitálnych údajov, informácií a obsahu
  17. Kybernetická bezpečnosť a kyberšikana
  18. Využívanie digitálnych nástrojov na inovácie procesov a produktov
  19. Zdieľanie prostredníctvom digitálnych technológií
Rozsah vzdelávania:

20 – 24 hodín