ŠKOLSKÝ
PODPORNÝ
TÍM V PRAXI

Typ vzdelávania

Inovačné vzdelávanie

Typ inštitúcie

Materská škola

Základná škola a GOŠ

Stredná škola

Určené pre

Učiteľ MŠ

Učiteľ 1. stupňa ZŠ

Učiteľ 2. stupňa ZŠ

Učiteľ SŠ

Pedagogický asistent / Vychovávateľ

Špeciálny pedagóg / Školský špeciálny pedagóg

Sociálny pedagóg

Psychológ / Školský psychológ

Logopéd / Školský logopéd / Liečebný pedagóg

doc. PaedDr. Katarína Vančíková, PhD.

Autorka vedie Katedru elementárnej a predškolskej pedagogiky na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, na ktorej pôsobí od roku 2001. Svoju doterajšiu pracovnú kariéru venovala príprave učiteliek a učiteľov predprimárneho a primárneho vzdelávania. Vo svojej prednáškovej a lektorskej činnosti sa venuje otázkam sociológie výchovy, multikultúrnej výchovy, kompenzačnej edukácie detí zo sociálne znevýhodňujúceho prostredia. Jej výskumné a publikačné aktivity sa sústreďujú okolo problematiky rovnosti šancí vo vzdelávaní a konceptu inkluzívneho vzdelávania. Bola členkou expertného tímu v rámci národného Projektu inkluzívneho vzdelávania PRINED. V rokoch 2017 – 2020 pracovala na projekte MESA 10 (Centrum pre ekonomické a sociálne analýzy) To dá rozum ako analytička pre oblasť priestupnosti vzdelávania, výstupom ktorého bol komplexný návrh odporúčaní pre skvalitnenie školstva na Slovensku. Aktuálne predsedá Ústrednej komisii pre inkluzívne vzdelávanie a vzdelávanie v špeciálnych školách pri Štátnom pedagogickom ústave.

Vzdelávací program inovačného vzdelávania je zameraný na problematiku fungovania školského podporného tímu. Efektívne fungujúce podporné tímy môžu významnou mierou prispieť k zmene filozofie škôl. Inovačné vzdelávanie oboznámi účastníkov s kľúčovým významom školského podporného tímu a jeho prínosu pri rozvíjaní inkluzívnej kultúry a praxe školy.

Škola prostredníctvom školského podporného tímu plní úlohy poradenstva a prevencie, koordinuje inkluzívne vzdelávanie. Mala by spolupracovať so zariadením poradenstva a prevencie a inými subjektami, ktoré podporujú deti v oblasti výchovy a vzdelávania. To môže urobiť vtedy, ak v škole funguje efektívny školský podporný tím. Vzdelávací program inovačného vzdelávania približuje význam a pomáha porozumieť úlohám a funkcii školského podporného tímu, ktorý je významným článkom pri rozvíjaní inklúzie na školách. Hlavným cieľom vzdelávacieho programu je pochopiť funkciu a poslanie školského podporného tímu na školách, jeho miesto a nezastupiteľnú funkciu. Štúdium prehĺbi poznatky o činnostiach jednotlivých členov tímu, o tom, ako zostaviť efektívny školský podporný tím a čo je dôležité pri jeho adaptácii. Naučí porozumieť ideovému aj spoločenskému kontextu zavádzania tímov v školách a frekventant po absolvovaní vzdelávania bude vedieť opísať kompetenčný profil potencionálnych členov školského podporného tímu a bude mať realistické očakávania od ich náplne práce.

Obsah vzdelávania:

Vzdelávací program prebieha dištančne, obsahuje 10 učebných lekcií a komentované prezentácie. Za účelom overenia nadobudnutých vedomostí účastníka čaká test.

Lekcie:

  1. Ideové piliere inkluzívneho vzdelávania
  2. Školský podporný tím – jeho úloha a poslanie
  3. Prínos školského podporného tímu pre inkluzívny rozvoj školy
  4. Princípy efektívneho fungovania školského podporného tímu
  5. Koncepcia školského podporného tímu v kontexte podporných opatrení
  6. Pedagogický asistent ako potenciálny člen školského podporného tímu
  7. Školský špeciálny pedagóg ako člen školského podporného tímu
  8. Školský psychológ ako člen školského podporného tímu
  9. Tímové roly v školskom podpornom tíme
  10. Adaptácia školského podporného tímu a jeho riadenie 
Rozsah vzdelávania:

50 hodín