DIEŤA
S NARUŠENOU
KOMUNIKAČNOU
SCHOPNOSŤOU V MŠ

Typ vzdelávania

Inovačné vzdelávanie

Typ inštitúcie

Materská škola

Určené pre

Učiteľ MŠ

Pedagogický asistent / Vychovávateľ

Mgr. Jana Pečarková

V roku 2013 ukončila štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v odbore logopédia. Do roku 2016 pracovala v ambulancii klinickej logopédie v Mestskej poliklinike v Šuranoch. Absolvovala viaceré odborné kurzy na Slovensku i v zahraničí. Píše odborné články do časopisov a zborníkov, organizuje aktivity pre deti a mládež s narušenou komunikačnou schopnosťou. V rámci dobrovoľníctva pôsobí v občianskom združení Aktivko zameranom na osvetu logopédie ako online poradca a prednáša v materských školách a centrách o vývine detskej reči. Je zakladateľkou blogu nehovorinecakajte.webnode.sk, administrátorkou rodičovských skupín na sociálnych sieťach. V súčasnosti pôsobí ako logopéd v Centre špeciálnopedagogického poradenstva v Námestove. Poskytuje starostlivosť aj deťom v špeciálnej materskej škole a vedie kurzy pre rodičov detí s oneskoreným vývinom reči.

Program inovačného vzdelávania sa zameriava na problematiku narušenej komunikačnej schopnosti u detí predškolského veku a identifikáciu výchovno-vzdelávacích potrieb detí s narušenou komunikačnou schopnosťou.

Hlavným cieľom vzdelávacieho programu je dokázať identifikovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby u detí s narušenou komunikačnou schopnosťou a stanoviť a facilitovať pre dieťa komunikačné ciele počas výučby. Okrem potrebnej teórie vzdelávací program oboznamuje s rôznymi komunikačnými stratégiami, inšpiráciami a materiálmi na aktivity, ktoré prospievajú k úspešnej integrácii týchto detí.

Absolvent programu inovačného vzdelávania sa naučí:

  • Efektívne komunikovať a spolupracovať s rodinou dieťaťa s NKS.
  • Interpretovať výsledky pedagogickej diagnostiky u dieťaťa s NKS a vyvodiť z nich závery pre výchovno-vzdelávaciu činnosť.
  • Pôsobiť ako aktívny a prínosný člen multidisciplinárneho tímu pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou.
Obsah vzdelávania:

Vzdelávací program obsahuje učebné texty, komentované prezentácie a dištančné úlohy zamerané na aplikáciu získaných vedomostí, tiež test na overenie preštudovaných poznatkov.

  1. NKS a jej druhy
  2. Jazykové roviny komunikácie
  3. Prejavy a obmedzenia detí s NKS v MŠ
  4. Komunikácia a spolupráca s rodičom dieťaťa v MŠ
  5. Pedagogický zamestnanec ako člen multidisciplinárneho tímu
  6. Inklúzia dieťaťa s NKS v MŠ
  7. Podpora žiakov s NKS v MŠ – komunikačné stratégie
  8. Podpora žiakov s NKS v MŠ – materiály a aktivity
  9. Podpora žiakov s NKS v MŠ – augmentatívna a alternatívna komunikácia
  10. Hodnotenie žiakov s NKS v MŠ
Rozsah vzdelávania:

50 hodín